A pohádky je konec
Ten, kdo s podnikáním začíná, si spoustu věcí maluje tzv. růžově, je odhodlaný, plný elánu a plánů, všechno je zalité sluncem, obětuje spoustu času, každou volnou chvíli včetně víkendů. Takto rozjet svůj vlastní kšeft je určitě snem nejednoho budoucího podnikatele, ale jiná věc je ho udržet, snažit se být o krok napřed před ostatními, mít stále něco nového pro své zákazníky a klienty, být flexibilní. Tohle všechno je důležité a nelze se bez toho obejít.
I přes veškeré snažení ale může nastat situace, kdy se rozhodnete s podnikáním skoncovat, ať už za tím stojí neúspěchy nebo jen jiné životní plány. Co v takovém případě dělat a jak živnost se vším všudy řádně ukončit?
Vše, co je třeba podniknout, je dáno zákonem a toho byste se měli držet. Čeho se tedy držet a co všechno podstoupit, vrhnout se do toho sám nebo využít pomoci profíka?
1) být stoprocentně přesvědčeni o svém rozhodnutí
2) pokud tomu tak není, stačí živnost pozastavit (obejde se bez poplatků)
3) návštěva živnostenského úřadu
4) sepis žádosti (zde uvedete, že žádáte o skončení)
5) nemusíte se nikomu zpovídat, a to ani ústně, ani formou písemnou, proč končíte s podnikáním
6) vyjmenujte pouze ty druhy živnosti, kterým se nadále věnovat nechcete, pokud jsou to všechny, na žádnou nezapomeňte
7) kromě živnostenského úřadu se o vašem ukončení prostřednictvím „změnového listu“ dozví i příslušná zdravotní pojišťovna a ČSSZ, kam jste odváděly příslušné odvody
8) nezapomeňte na finanční úřad
9) dodržet lhůty osmi a patnácti dnů
V každém případě se nevyhnete papírování a obíhání úřadů, ale určitě to není složitější, než zřizování živnosti samotné. Rozhodně dodržujte to, co vám ukládá zákon, abyste se s ním nedostali do konfliktu. V žádném případě nečekejte, že neplacením sociálního a zdravotního to nějak samo vyšumí do ztracena. V takovém případě by se jednalo o porušení zákona a neobešlo by se to bez sankcí.