Peníze na výstavbu
Výstavba domu pro svou rodinu je často velice finančně náročná činnost, kdy jen stěží jsme schopni potřebné peněžní prostředky získat. Často se tak musíme obracet na nejrůznější osoby či instituce. Nejdříve samozřejmě každý z nás, kdo má možnosti zváží rodinu. Bohužel ne každý z nás pochází z bohatých poměrů, kdy si můžeme dovolit půjčit několik milionů právě na výstavbu nebo nákup nemovitosti. Často se tedy obracíme na nejrůznější instituce, které půjčování peněz poskytují nebo alespoň zprostředkují.
Můžeme slýchat, že česká ekonomika je na vzestupu. To je stále platný údaj, i když se její růst již rok od roku stále zpomaluje. Proto byl a stále je ten nejvhodnější čas na získání právě potřebných peněz. Když mluvíme o výhodnosti mluvíme hlavně o úroku, který právě velice nízko. To nám při
fixaci úrokové sazby zajistí výhodnou půjčku i poté co se stav ekonomiky opět zhorší. Ta česká kopíruje křivku amerického modelu, který se právě nachází v úpadku a Česká republika jej bude brzy následovat.
Pokud přemýšlíme, od koho si půjčit, když ne od známých máme na výběr pouze ze dvou možností:
· Bankovní
· Nebankovní sektor
Jak je uvedeno výše máme na výběr pouze z bankovního a nebankovního sektoru. Většina z nás volí jako první možnost právě ten bankovní. Je to určitá záruka kvality a důvěry, kdy se jedná o velké korporáty, které mají určitou historii, ale také důvěru klientů. Proto se následně nebojíme zadlužit se. V takovém případě totiž podstupujeme vždy určitý risk. Jedná se tedy o stav, kdy se události můžou vyvíjet jiným než očekávaným směrem, což je pro nás ve většině případů nežádoucí. Riziko to není ovšem jen pro dlužníka, ale hlavně pro věřitele, který také nemusí své peníze dostat zpět.
Z toho důvodu také banky vyžadují určité záruky, kterými se pojistí proti případné ztrátě.
Jedná se hlavně o:
· Zástavu nemovitosti
· Výpis z registru dlužníků
· Doložení stabilního příjmu