Obliba grilování přerostla v Evropě v hobby
V roce 2016 proběhla v rámci států Evropské unie anketa, která si kladla za cíl zjistit nejoblíbenější zájmovou činnost jejích obyvatel. Šlo pochopitelně jen o relativní průzkum, který ovšem přinesl zajímavé výsledky. Nejrozšířenější evropské hobby je údajně grilování.
Dnes se s grilovačkou můžete setkat od jara do podzimu v každé obci. Slouží k tomu zahradní grily nebo skládací kovové konstrukce. Možná ještě někteří z vás pamatují zálibu velmi podobnou – pravidelné páteční opékání špekáčků na ohni na zahradních ohništích, na pionýrských táborech, při kempování a na výletech do přírody – za socialismu byly špekáčky a kabanos vítaným zpestřením nudné životní šedi a víkendovým únikem z reality tehdejšího režimu.
Evropský fenomén zasáhl i Česko
Grilováním nazýváme veškeré tepelné úpravy způsobené pouze tepelným zdrojem, kdy nedochází k macerování potravin v nálevu, oleji, šťávě apod. Tepelným zdrojem však nemusí být jen dřevěné uhlí nebo dřevo, ale i elektrická varná deska, trouba, deska z kamene nebo dokonce plynový vařič. Grilovat se dá leccos, nejčastěji maso a rovněž různé druhy sýrů a zeleniny.
Nejzdravějším způsobem je deska z kamene, většinou jde o žulu, která dobře předává teplo, a je zdravotně nezávadná. Zdravotní plus lze spatřit v absenci přidaných tuků, jde tedy o přínosnější způsob úpravy potravin ve srovnání se smažením.
Zdravotní aspekty
Grilování je pro vaše tělo zátěž, se kterou si během několika dnů, či týdnů poradí. S grilováním je to ovšem jako s kouřením, tehdy rovněž do těla přijímáte polycyklické aromatické uhlovodíky a další karcinogenní látky vznikající v důsledku spalování, jde tedy o to, jak často se této zálibě věnovat. Lékaři doporučují zdravým lidem maximálně třikrát do roka, při onemocnění je však lepší grilovačku si odpustit a upravovat pokrmy v páře nebo vařením.